"O koncentracji uwagi" - prace plastyczne

Prace plastyczne… hmmmm kolejny „temat rzeka” i kolejne zagadnienie, gdzie zalet nie ma końca!

  • Rozwijanie koncentracji uwagi (skupienie uwagi na konkretnej czynności, na wykonaniu zadania).
  • Rozwijanie kreatywności i twórczości dziecka (możliwość eksperymentowania podczas prac plastycznych, dowolność w doborze, np. kolorów – podziwianie swoich efektów pracy).
  • Rozwijanie myślenia wychodzącego poza schematy (używanie niestandardowych przedmiotów do robienia prac plastycznych – folia aluminiowa, patyczki do uszu, kasza, sól, rolki po papierze kuchennym, plastikowe korki lub korki od wina itp.).
  • Rozwijanie motoryki małej (wydzieranie papieru, skręcanie kulek z bibuły, rysowanie na dużych formatach, kolorowanie, malowanie, klejenie itd.).
  • Rozwijanie zmysłu estetyki i wrażliwości twórczej (dobieranie kolorystyki pracy, kształtowanie poczucia piękna).
  • Rozwijanie umiejętności planowania działań (żeby zrobić drzewo z rolki po papierze kuchennym, najpierw muszę pomalować rolkę, później poczekać na jej wyschnięcie… itd.).
  • Rozwijanie wiedzy o świecie (robiąc patriotyczny kotylion pobudzamy świadomość małego obywatela, wykonując drzewo z kartonu czy zaśmiecony las w postaci kolażu i przy użyciu prawdziwych śmieci możemy zwrócić uwagę na ekologię).
  • Usprawnianie koordynacji ręka – oko (przyklejanie elementów w określone miejsca, odkładanie przyborów w odpowiednie pojemniczki, nawlekanie koralików, przewlekanie sznurka przez otwory itd.).
  • Wspieranie rozwoju emocjonalnego (wyrażanie emocji poprzez sztukę, działania twórcze przy muzyce).
  • Wspieranie procesów podejmowania decyzji (jaką pracę plastyczną chce zrobić, czego użyć do wykonywania jej – plastelina, kredki, farby, pomponiki, jakie kolory itd.)
  • Wzmacnianie poczucia własnej wartości (Udało mi się wykonać piękną pracę!).

Wyobraźcie sobie, że to wszystko właśnie ćwiczymy podczas wyklejania z dzieckiem, na przykład serduszka na Walentynki, lub malowania kolorowych okręgów na kartonie przyklejonym do ściany na wysokości dziecka (Swoją drogą polecamy wykonać to z dziećmi w domu. Dlaczego? Ponieważ  uwielbiają one malować po ścianie, a tutaj będą mogły to robić bez narażania się na gniew rodziców, zatem ich frajdy z działania nie będzie końca).

Prace plastyczne są bardzo wymagającym działaniem dla rodziców i na pewno zdarzyło Ci  się nieraz, nie mieć pomysłu na pracę plastyczną w najmniej odpowiednim momencie, czyli wtedy, kiedy dziecko ma wenę. Chciałabym Ci podsunąć kilka sposobów na to, aby takich sytuacji było możliwie jak najmniej.

  1. Zapisz w swoim kalendarzu wydarzenia rodzinne, święta, uroczystości, wyjazdy i tego typu daty. Jest to wspaniała baza do prac plastycznych, która przynieść może mnóstwo inspiracji (Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka, Wielkanoc, Dzień Mamy i Taty, urodziny członków rodziny, Święto Niepodległości, Pierwszy Dzień Wiosny, Dzień Flagi, wyjazd na wakacje).
  2. Wykorzystaj Internet - zapisuj na bieżąco (najlepiej w telefonie, bo prawdopodobnie masz go zawsze pod ręką) różne pomysły i inspiracje wynalezione na forach internetowych czy portalach i po prostu w chwilach kryzysu twórczego skorzystaj z nich.
  3. Odbierając dziecko z przedszkola czy szkoły bądź czujny i miej oczy szeroko otwarte. Szkolne korytarze to źródło inspiracji! Nie krępuj się i rób zdjęcia ciekawym pracom plastycznym napotkanym na swojej drodze … wszędzie!

Prace plastyczne często kojarzą się także z ciężką pracą dla dzieci (wyklejanie, malowanie, kolorowanie, wycinanie itd.), ponieważ to wszystko wymaga od nich dużego skupienia uwagi na wykonywanej czynności. Dlatego odpowiednia motywacja jest tutaj bardzo potrzebna. W tej sytuacji: po pierwsze sięgnij do swojego kalendarza i zrób pracę plastyczną zgodną z nadchodzącą okazją (laurka dla babci, kwiatki z bibuły dla mamy, krajobraz morski odtworzony z waszych wakacji itp.) – dziecko będzie bardziej zmotywowane do pracy jeżeli ma do zrobienia krawat z papieru dla dziadka czy wykleić styropianową kulę ziemską plasteliną z okazji Dnia Ziemi, niż w sytuacji kolorowania „zwykłej” kolorowanki. Po drugie, sięgaj po niestandardowe materiały plastyczne: folia aluminiowa lub spożywcza, masa solna, cukier, pasta do zębów, wata, płatki kosmetyczne itd. Zasoby te są nieskończone, a przede wszystkim sprawiają, że dziecko będzie dodatkowo zmotywowane do pracy.

Ten rodzaj zabawy nie ma żadnych granic, możesz puścić wodze fantazji i bawić się razem z dzieckiem. Przede wszystkim nie bój się ubrudzić podczas wspólnej zabawy i pracy. Pamiętajmy… im bardziej szalone i niestandardowe pomysły będziecie realizować, tym większą uwagę dziecka przyciągniecie. Cały proces odbywa się na takiej samej zasadzie, jak przy zabawach kuchennych, o których pisałam w poprzednim artykule (https://edukacjaemocjonalna.pl/blog-1/39-o-koncentracji-uwagi-zabawy-kuchenne).

Poniżej chciałabym Wam zaprezentować kilka pomysłów na niestandardowe i ciekawe prace plastyczne, które wykonywane były z dużym zaangażowaniem zarówno dziecka jak i dorosłego.

 

Choinka wykonana z samoprzylepnej kartki, kolorowych pomponików oraz papieru pozyskanego z przesyłki kurierskiej.

 

Kotylion wykonany z okazji dnia 11 listopada. Potrzebne kartki: białe i czerwone, biała bibuła, klej, nożyczki i ołówek. 

 

Krajobraz morski – wykonany po wakacjach spędzonych nad morzem. Potrzebna filia aluminiowa, farby, klej, nożyczki, białe kartki i kredki.

 

Sztuczne ognie – wykonane podczas zabaw Sylwestrowych. Potrzebna czarna kartka i klej z brokatem.

 

Złota rybka na szczęście – wykonana z okazji Dnia Babci i Dziadka. Potrzebna masa solna, farby, grosiki, plastikowe oko, karbowany papier.

 

Wieniec adwentowy – świece „zapalane” na początku nowego tygodnia. Potrzebne rolki po papierze toaletowym, kolorowy papier, bibuła, ołówek i nożyczki.

 

 

Obrazek wykonany z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Potrzebna kartka oraz kolorowa piankolina (możesz ją kupić na przykład w Internecie – koszt to około 20 zł za 6 kolorów).

 

Pociąg zrobiony po odbyciu pierwszej podróży PKP. Potrzebne rolki po papierze toaletowym, plastikowe korki, sznurek, farby, klej i biała kartka.

 

Praca plastyczna powstała w skutek silnej potrzeby użycia dziurkacza. Potrzebny oczywiście dziurkacz, kartka, sznurek, koraliki do nawlekania, nożyczki, klej z brokatem.

 

 

 

Autor:

Katarzyna Abramska 

 

Grafika:

<a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/akwarela">Akwarela zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com</a>

© 2023 edukacjaemocjonalna.pl. All Rights Reserved.