"O koncentracji uwagi" - eksperymenty domowe

Zacznijmy od tego, że pomysłów i inspiracji na zabawy w „naukowca”, w Internecie nie brakuje. Na pewno zapytasz więc: Dlaczego ten artykuł jest taki wyjątkowy? Ponieważ chcemy podać Ci przykłady kilku eksperymentów, które widnieją na samym szczycie naszej listy, są bardzo proste w wykonaniu i stanowią super bazę wypadową do tego typu zabaw.

Kolejność przedstawionych zabaw również nie jest przypadkowa – wzięliśmy pod uwagę ich stopień trudności (będziesz mógł zadecydować, które z nich chcesz wykonać w danym momencie, bo na przykład masz mniej czy więcej czasu). Możesz także rozpisać każdy eksperyment na konkretny dzień w tygodniu – tym samym dziecko będzie musiało dopilnować daty i prawdopodobnie rozwinie swoje umiejętności poczucia czasu i posługiwania się kalendarzem.

 

WAŻNE!

  • Podczas wykonywania eksperymentów cały czas bądź z dzieckiem.
  • Staraj się, aby dziecko jak najwięcej wykonywało samodzielnie (wlewało ocet do butelki czy olej do słoika, wkładało jajko do szklanki, samo przygotowywało potrzebne akcesoria – miski, lejki, łyżki itp.). Oczywiście wszystko na miarę możliwości dziecka oraz przy zachowaniu środków bezpieczeństwa.
  • W trakcie wykonywania czynności staraj się tłumaczyć dziecku na czym polega cały proces i co właściwie w danej chwili się dzieje (jakie zachodzą reakcje chemiczne i fizyczne, np. rozpuszczanie barwnika w wodzie, reakcja octu z sodą w wyniku czego powstaje piana itd.). Skutkiem tego jest duża świadomość dziecka na temat wykonywanej pracy oraz wzbogacanie i rozszerzanie słownictwa oraz ciekawości świata dziecka.
  • W miarę możliwości i zasobu wiedzy (Nie bój się powiedzieć dziecku, że czegoś nie wiesz – masz do tego prawo. Sprawdźcie to razem w Encyklopedii lub Internecie.) odpowiadaj dziecku jak najbardziej szczegółowo na jego pytania, wyczerpuj tematykę i wspieraj proces poznawania świata.

 

„Jajko w occie”

 

Sposób wykonania:

Włóżcie jajko do szklanki i zalejcie je octem tak, aby całe znalazło się pod jego powierzchnią, następnie pozostawcie na 24 godziny i oczekujcie efektów.

Dziecko ma za zadanie pamiętać o jajku i sprawdzać jakie zmiany zachodzą podczas całego procesu. Bądź przy dziecku podczas całego procesu, omawiaj i tłumacz zachodzące zmiany. 

Efekt końcowy:

Jajko zrobi się przezroczyste i bardzo gumowe – uzyskamy efekt „skaczącego jajka”. Jest to skutek zachodzącej reakcji węglanu wapnia (odpowiedzialny za twardość skorupki jajka) z octem - wydziela się dwutlenek węgla (stąd powstałe bąbelki).

Uwagi:

Jajko z octu powinien wyjąć dorosły.

 

 

Jajko zalane octem.

 

Ostrzeżenie dla niewtajemniczonych. 

 

Efekty widoczne już po 2 godzinach. 

 

Efekt końcowy (po upływie 24 godzin). Widać całe wnętrze jaja, dodatkowo potrafi odbijać się jak piłeczka (puśćcie jajo z około 15 cm na podłogę lub stół). Radocha gwarantowana :) 

  

 

„Tęcza

 

Sposób wykonania:

Ułóżcie kolorowe cukierki (najlepiej sprawdzają się „Skittles’y”) na talerzu tak, aby powstała z nich kolorowa obręcz. Do środka cukierkowego okręgu  nalejcie wody (do poziomu połowy cukierka) i bacznie obserwujcie. Efekty przyjdą praktycznie od razu!

Efekt końcowy:

Niewątpliwie zapierający dech! Dlaczego tak się stało? Barwnik zawarty w cukierkach pod wpływem wody zaczął się rozpuszczać i „kolorować wodę”. Można zwrócić uwagę na to, że kolory wody są „przypisane” do kolorów cukierków, że to w nich znajduje się barwnik.

Uwagi:

Jeżeli nie chcecie, żeby dzieci zjadły resztę cukierków, kupcie małą paczkę :)

 

 Wzory mogą być różne (dla jasności, tutaj widzimy samochód) ...

 

  

... ale efekt jest taki sam! Niesamowity *.*

 

 

Super pomysłem może okazać się porównanie dwóch cukierków (jeden użyty do eksperymentu, drugi nie), zwrócenie uwagi na barwnik, który znajduje się w cukierkach i w pierwszym cukierku rozpuścił się w wodzie. 

 

 

„Szaleństwo!”

 

Sposób wykonania:

Do słoika/wysokiej szklanki wsypcie sodę (tak, aby pokryła całe dno), a następnie zalejcie to olejem do ¾ wysokości. W malutkich pojemniczkach wymieszajcie ocet z barwnikiem i powoli wlejcie do oleju… czekajcie na czyste szaleństwo w oleju! W miarę potrzeb i chęci dziecka dolewajcie różnych kolorów.

Efekt końcowy:

Ocet po zetknięciu z sodą na dole szklanki zaczyna musować i unosić się do góry.

Uwagi:

Bądź cały czas przy dziecku, nadzoruj jego działania.

 

 Dno szklanki pokryte w całości sodą oczyszczoną. 

 

Szklanka wypełniona do 3/4 wysokości olejem (ważne! wlewaj olej po ściance).

 

Ocet dokładnie wymieszany z barwnikiem. 

 

  

Efekt końcowy! Zachęcamy do mieszania różnych kolorów :)

 

 

„Wulkan”

 

Sposób wykonania:

Ustawcie butelkę na tacce, z pozgniatanej folii aluminiowej stwórz z dzieckiem wulkan (tak aby butelka znalazła się w środku, a jej szyjka nieco wystawała ponad), następnie pomalujcie folię wedle pomysłu dziecka. Na koniec – wlejcie ocet z barwnikiem do butelki (użyjcie lejka), później dosypcie dużą ilość sody i BUUUUM!

Efekt końcowy:

Dziecko na pewno będzie podekscytowane tym co się wydarzy i zapewni mu to wiele radości. Dlatego uważamy, że koniecznym jest wykonanie całego wulkanu, co sprawi, że będziemy mieli do wykonania eksperyment, a także pracę plastyczną. Co za tym idzie… jeszcze więcej treningu koncentracji uwagi. Przy czym gwarantuję, że dziecko nie będzie narzekało na nudę. Zachodząca reakcja chemiczna między octem i sodą jest przyczyną powstawania piany (naszej lawy).

Uwagi:

Bardzo ważne jest żeby cały czas być z dzieckiem i pomagać mu podczas wykonywania eksperymentu. Bądź czujny!

 

Wulkan uformowany z folii aluminiowej. 

 

W pomalowanym wulkanie "ląduje" ocet (do 3/4 wysokości), barwnik i około pół paczki sody oczyszczonej. BUUUM!!!

 

  

Efekt końcowy :) Gdy piana skończy się wydobywać z wulkanu możecie dosypać kolejną porcję sody i podtrzymać efekt. 

 

 

© 2023 edukacjaemocjonalna.pl. All Rights Reserved.